Sprawdź swój wzrok online

Kogo widzisz na zdjęciu? Marilyn Monroe czy Alberta Einstaina? Tą prostą grafikę wymyśliła Aude Oliva publikując ją po raz pierwszy w czasopiśmie „New Scientist”. Jest to prosty test na krótkowzroczność,  wykorzystujący iluzję, przy dobrym wzroku zobaczysz Alberta Einstaina, za to krótkowidz będzie widział Marilyn Monroe. Jeśli dobrze widzisz, to odejdź na kilka metrów od ekranu - zobaczysz Marilyn Monroe. W Internecie można znaleźć dużo obrazków testujących nasz wzrok.

źródło

Częste siedzenie przy komputerze, czytanie itd. niestety pogarsza nasz wzrok. Coraz więcej spraw lubimy załatwiać przez Internet, ot szybko i wygodnie, to czemu by i nie leczyć się online? Na forach znajdziemy tysiące ekspertów godnych tytułu profesora, obeznanych w temacie lepiej niż nie jeden lekarz. Sama nie raz znalazłam  w sieci więcej informacji o swoich problemach niż w gabinecie lekarskim, ale trzeba dość krytycznie podchodzić do wypowiedzi użytkowników forów. Jednak nie każdy ma możliwość dostania  recepty bez kontaktu z lekarzem, więc jeśli chcemy się leczyć i tak musimy odwiedzić jakiegoś doktora.


Czasami zdarza się, że i większe firmy lubią wypromować się uruchamiając testy online. Taki chwyt zastosowała firma ZEISS z okazji swojego stulecia. Prosty test stwierdza, czy powinno się udać do specjalisty na lepsze badanie wzroku. Na początku musimy skalibrować monitor, przykładając kartę kredytową do monitora – nie martwcie się, nic nie wydamy, ustawić kolory i przesunąć się na odpowiednią odległość.
Jeśli wyszło, że mamy zły wzrok, nie kupujmy od razu okularów czy soczewek, przecież zawsze można go naprawić, również za pośrednictwem Internetu - dość popularną jogą oczu, a dopiero po wielu latach ciężkich ćwiczeń, gdy przestaniemy już wiedzieć, gdzie jest komputer -  udać się do okulisty.


Nie jestem przeciwniczką ćwiczenia oczu, są one wręcz wskazane, jeśli chce się mieć większe pole widzenia, przydatne do szybkiego czytania, jednak wątpię, żeby takie ćwiczenia potrafiły zlikwidować duże wady wzroku w tempie 0,5 dioptrii w ciągu 2-3 miesięcy, ćwicząc 2 sesje po 20 min - tak jak chwalą się trenerzy tej metody.


Bardzo popsuł się Wam wzrok od pisania bloga? Sama jeszcze nie widzę różnicy, ale po prostu dawno temu widziałam się z okulistą. W ramach gratisu dorzucam jeszcze kilka oczomęczących grafik - pomyśl, czy wzrok nie płata Ci figla, jeśli twierdzisz, że coś tu się rusza to jak najszybciej zapisz się w kolejkę do okulisty z NFZ, on prawdę Ci powie :) 
19 komentarzy:

 1. ufff... nie jest ze mna tak zle widze Einsteina ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odejdź trochę dalej a zobaczysz różnicę :) to blogowanie nie popsuło Ci wzroku:)

   Usuń
 2. A ja widzę jednocześnie Marilyn i Einsteina ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż mi się zakręciło w głowie od tych obrazkowych testow :D widzę Alberta Einsteina ale gdybym ściągnęła soczewki to na pewno byłoby inaczej xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to przysunęłabyś się bliżej ekranu i dalej Einstein byłby:)

   Usuń
 4. Widzę i Marilyn i Einstaina, nie jednocześnie na szczęście, więc wzrok jeszcze nie najgorszy mam ;) Chyba za krótko bloguje :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż wstałam, żeby zobaczyć, czy z Marlin to nie ściema haha :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie jest ze mną tak źle, bo widzę Einsteina, chociaż przyznam, że komputer i książki jednak niszczą wzrok, niestety... ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, kiedyś miałam dobry wzrok, ale człowiek zestarzał się, chociaż ja to jeszcze w erze samych książek popsułam sobie wzrok.

   Usuń
 7. Spojrzałam na Einsteina i myślę: jaka Marylin?? Dłuższą chwilę zajęło mi dojście do tego, że tam w ogóle coś jest. To w takim razie chyba 2 testy w jednym, na wzrok i opóźnienie w myśleniu :P Wcześniej nawet nie słyszałam o leczeniu wzroku przez internet ;o czego to ludzie nie wymyślą ?

  OdpowiedzUsuń
 8. strasznie creepy jest ta marylin. na szczęście widzę einsteina, nie wszystko stracone :D uwielbiam iluzje.

  OdpowiedzUsuń
 9. z okularami widzę einstaina, a bez już tylko marylin :D

  OdpowiedzUsuń
 10. ja widzę einsteina, ale koniecznie muszę się wybrac gdzieś do okulisty, bo po prostu czuję, że coś jest nie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko nie mów, że to przez te obrazki ;)

   Usuń
 11. Widzę Einsteina, a jako krótkowidz powinnam widzieć Marilyn :D

  OdpowiedzUsuń
 12. z bliska widzę Einsteina a z daleka powinnam widzieć Merilyn a widzę cały czas Einsteina :P
  czy jest cos nie tak ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z iluzjami to jest tak, że zależy jak zmruży się oczy i pod jakim kątem będziesz patrzeć, już nie mówiąc, że na siłę zawsze zobaczysz to, co chcesz. Czyli wszystko jest możliwe :)

   UsuńNapisz opinię o moich wypocinach, o pogodzie lub o czym chcesz, róbta se co chceta :D
A morze ja robić za dórzo błenduw?
Jeśli coś tutaj wydaje się dziwne i głupie to spójrz jeszcze raz na tytuł bloga;)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.