Ciało doskonale czerwone

fot .chrisjohnbeckett / flickr.com


Lubimy w lecie opalać się. A się stanie jeśli za mocno przypiecze nas słońce? Fizyka rozwiązała już ten problem. Przyjemnie jest poleżeć na plaży i poopalać się, odpoczywając od obowiązków. Można by pomyśleć, że i my zapomnimy o fizyce – otóż nie, fizyk w dalszym ciągu czujne obserwuje otoczenie i przegrzany mózg tworzy nowe teorie. Czasami komuś zdarzy się nadmiernie opalić, aż chciałoby się powiedzieć: ciało doskonale czerwone. Zastanówmy się dokładniej co to takiego jest, zacznijmy od krótkiej definicji:
Ciało doskonale czerwone - obiekt fizyczny będący funkcją falową, potocznie zwany człowiekiem, który zebrał nadmierną dawkę promieniowania słonecznego, przez co jest cały czerwony.
Nasz obiekt można opisać właściwościami fizycznymi:
1) Amplituda
Zależy od samopoczucia, aktywności ciała doskonale czerwonego. Im bardziej jest ono doskonalsze, tym mniejsza jest jego amplituda. Zwykle nie jest większa niż 2 pomieszczenia - nasz obiekt musi czasami wyjść po coś do zjedzenia lub do łazienki.
A = 2 pomieszczenia

2) Częstotliwość
Jest ona dość słaba, gdyż jest do dość leniwy obiekt. Swój czas spędza głównie siedząc przed komputerem lub telewizorem, więc rzadko przemieszcza się. Najłatwiej jest odnieść ją do ilości posiłków w ciągu dnia i wynosi: 
f= 5/ 24*3600s = 5,8*10-5s

3) Długość fali
Nie najlepszy stan fizyczny sprawia, że jest ona krótka, każdy ruch wymaga wielkiego poświęcenia. W przybliżeniu można przyjąć, że nasz obiekt robi średnio 38 kroków.
Λ= 38 kroków

4) Faza początkowa
Wychylenie z położenia równowagi zależy od stanu trzeźwości obiektu, jeśli stężenie alkoholu we krwi jest znikome to φ=0, a gdy nie jest trzeźwy to  faza znajduje się w zakresie: φ=0÷2Π, w zależności od ilości spożytego alkoholu.
 
5) Prędkość
Mając już powyższe dane można obliczyć prędkość naszego obiektu:
 v= f *Λ = 0,002 kroków/ sekundę
Jak widać nie jest to zawrotna prędkość światła, ale w ciągu 8 sekund ciało zrobi nawet 1 krok, co jest już imponującym wynikiem.


Ciało doskonale czerwone emituje promieniowanie czerwone, które jest rozchodzącym w pomieszczeniu ciepłem, zaabsorbowana energia promieniowania słonecznego zostaje przetworzona na ciepło, podwyższając temperaturę otoczenia. Tym sposobem dodatkowo ogrzewa nam pomieszczenie – szkoda, że takie obiekty nie występują w zimie.


10 komentarzy:

 1. Chetnie bede Cie podczytywac :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. WOW, chyba nic więcej nie dodam :P. Mózgu Nasz świetny! :*

  P.S. Jeśli masz ochotę zapraszam Cię do mnie na konkurs, do zgarnięcia dowolnie wybrana biżuteria Anny Dziubek by dziubeka o łącznej kwocie 100 zł ! :)

  Buziaki :*.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, dziękuję :* Jeszcze żeby tak prowadzący na uczelni twierdzili :)

   Usuń
 3. kto by pomyslał że jest az tyle wzorów na ciało doskonale czerwone:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Hahahahaha! Kocham tego posta! Tym bardziej, że cały poprzedni semestr uczyłam się o tym na chemii na studiach :D

  Obserwuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis :) czytałem go 4 razy i wciąż chyba do końca nie rozumiem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, mogłam opisać długość fali całką oznaczoną po obszarze zamkniętym, ale to wydawało mi się tak banalne, że pominęłam to:)

   Usuń
 6. Ajaj, świetne :)
  Nauki ścisłe rządzą! :D

  OdpowiedzUsuńNapisz opinię o moich wypocinach, o pogodzie lub o czym chcesz, róbta se co chceta :D
A morze ja robić za dórzo błenduw?
Jeśli coś tutaj wydaje się dziwne i głupie to spójrz jeszcze raz na tytuł bloga;)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.